Seo Analizi, sitenizin içerisinde ki ve dışarısında ki yapılmış veya yapılması gereken çalışmaları tanımlayan bir kavramdır.

Arama Motorları başta Google olmak üzere, sitenize gelen link çalışmaları kadar, siteniz içerisinde ki çalışmalar bütününe, hiyerarşik yapı özelliklerine, kullanıcı dostu olup olmadıklarına ve ziyaretçilere doğru bilgileri verip vermediğine bakarlar. Elbette doğru bilgiyi arama motoru robotları kontrol edemez. Bazı dönemlerde, arama motoru personelleri tarafından manuel kontroller gerçekleşir. Yani insanlar tarafından siteler kontrol edilir. Manuel site kontrolleri ile, bilgilerin doğruluğu teyit edilir. Aslında onların yaptığı çalışma, bir nevî site analizi yapmaktır.

Site içi Seo Analizi ve Site Dışı Seo Analizi, projeniz için kan pompalayan kalp gibidir. Seo Analizi, Seo çalışmaları devam ettiği sürece periyodik olarak yapılması gerekir. Yapılan çalışmaların etki düzeylerini ölçümlemek, yapılacak yeni çalışmalara yön vermek için seo analizi yaşam döngüsünden kopartılmamalıdır.

Seo Analizi ve yapılacak Seo çalışmalarıyla, sitenizin nasıl bir istikrar ile yükseldiğini kendiniz göreceksiniz.

Site içerisinde yapılan SEO çalışmaları; Mimari hatalardan başlar, kodlama hataları, zengin içerikle beslemeler ilk yapılacak çalışmalar arasındadır.

Site dışında yapılan çalışmalar; Sosyal Medya kanalları, rekabetteki yerinizi belirlemek için rakip sitelerin çalışmalarına orantısal çalışmalar ile devam eder.

Seo Analizi biraz detaylandıracak olursak;

Web sitesi hız testi, Mobil uyumluluk, BackLink ve rekabet kontrolü, Anahtar Kelime yoğunluğu, anahtar kelimelerin mimarinize uygunluğu, Robotlar ve Site ziyaretçileri için site haritası, iç ve dış link analizi, kaynak kodu, indirme boyutu, ping testi, IP adresi, arama motorlarının örümcekleri gözüyle sitenizi önizleme, Alexa ve siteniz, Whois test sonuçları ve diğer çalaışmalar sayılabilir.

Yapılan tüm çalışmalar, raporlanır. Projenizi en üst düzeyde geri dönüşümü sağlayabilmek için periyodik olarak tüm çalışmalar devam eder.